Fall 2024 Schedule
CMPINF 0001 SCI FIRST-YEAR SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25064 (1000) | Tu | 3:00pm-3:50pm | TBA | TBD | SEM | |
25807 (1001) | Th | 3:00pm-3:50pm | IS 522 | TBD | SEM | |
25808 (1003) | W | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | TBD | SEM | |
25809 (1005) | W | 2:00pm-2:50pm | IS 522 | TBD | SEM | |
25810 (1007) | Tu | 11:00am-11:50am | TBA | TBD | SEM | |
25811 (1008) | Tu | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | SEM | |
25806 (1010) | W | 3:00pm-3:50pm | TBA | TBD | SEM | |
28867 (1300) | Tu | 2:00pm-2:50pm | IS 522 | TBD | SEM | |
28868 (1305) | W | 10:00am-10:50am | IS 406 | TBD | SEM | |
28869 (1310) | W | 1:00pm-1:50pm | IS 522 | TBD | SEM | |
28870 (1315) | Th | 10:00am-10:50am | IS 406 | TBD | SEM | |
28871 (1320) | Th | 11:00am-11:50am | IS 522 | TBD | SEM | |
28872 (1325) | Th | 2:00pm-2:50pm | IS 501 | TBD | SEM | |
30899 (1400) | Tu | 1:00pm-1:50pm | IS 522 | TBD | SEM | |
30900 (1405) | Th | 1:00pm-1:50pm | IS 501 | TBD | SEM |
CMPINF 0002 SCI TRANSFER STUDENT SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28056 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rachel Parkes | SEM |
CMPINF 0010 BIG IDEAS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23352 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | FKART 125 | Joseph Graham | LEC | |
25812 (1010) | M | 11:00am-12:50pm | IS 405 | LAB | ||
25062 (1010) | M | 1:00pm-2:50pm | IS 305 | LAB | ||
23353 (1010) | W | 1:00pm-2:50pm | LANGY A214 | LAB | ||
23354 (1010) | W | 3:00pm-4:50pm | IS 501 | LAB | ||
28873 (1300) | TuTh | 9:30am-10:45am | CL 232 | TBD | LEC | |
28877 (1300) | M | 9:00am-10:50am | IS 406 | LAB | ||
28876 (1300) | M | 11:00am-12:50pm | IS 501 | LAB | ||
28875 (1300) | W | 11:00am-12:50pm | IS 501 | LAB | ||
28874 (1300) | W | 1:00pm-2:50pm | IS 406 | LAB |
CMPINF 0020 Sab Exchange: Communication
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25148 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0021 Sab Exchange: Diversity
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25149 (1001) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0022 Sab Exchange: Ethical/pol
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25150 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0023 Sab Exchange: Free Elective
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25151 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0024 Sab Exchange: Global & Cr. Cul
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25152 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0025 Sab Exchange: Humanistic
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25153 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0026 Sab Exchange: Math
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25154 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0027 Sab Exchange: Project-based
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25155 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0028 Sab Exchange: Research
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25156 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0029 Sab Exchange: Science Nonseq.
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25157 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0030 Sab Exchange: Science Seq
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25158 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0031 Sab Exchange: Service Learning
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25159 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0032 Sab Exchange: Soc/behav
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25160 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0033 Sab Exchange: Stats
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25161 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0034 Sab Exchange: Tech/bus/res Wri
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25162 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0035 SAB EXCHANGE: MAJOR EQUIVALENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26939 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC | |
26956 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0036 INTERNATIONAL EXCHANGE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26940 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0060 Study Abroad: Communication
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25178 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0061 Study Abroad: Diversity
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25179 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0062 Study Abroad: Ethical/pol
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25180 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0063 Study Abroad: Free Elective
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25181 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0064 Study Abroad: Global & Cr. Cul
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25182 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0065 Study Abroad: Humanistic
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25183 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0066 Study Abroad: Math
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25184 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0067 Study Abroad: Project-based
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25185 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0068 Study Abroad: Research
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25186 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0069 Study Abroad: Science Nonseq.
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25187 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0070 STUDY ABROAD: SCIENCE SEQ
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25188 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0071 Study Abroad: Service Learning
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25189 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0072 Study Abroad: Soc/behav
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25190 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0073 Study Abroad: Stats
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25191 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0074 Study Abroad: Tech/bus/res Wri
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25192 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0080 Intl Cybersecurity And Privacy
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25193 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Brandi Belleau | LEC |
CMPINF 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25348 (1000) | MW | 9:30am-10:45am | IS 305 | Nadine v. F. u. Ludwigsdorff | LEC | |
25358 (1000) | Tu | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
25359 (1000) | Tu | 5:00pm-6:50pm | IS 411 | LAB | ||
25351 (1060) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 404 | Nadine v. F. u. Ludwigsdorff | LEC | |
25364 (1060) | Tu | 9:00am-10:50am | IS 411 | LAB | ||
25363 (1060) | Tu | 3:00pm-4:50pm | IS 411 | LAB | ||
25349 (1100) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | IS 404 | Timothy Hoffman | LEC | |
25350 (1100) | W | 1:00pm-2:50pm | LAWRN 232 | LAB | ||
25374 (1100) | W | 6:00pm-7:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
25360 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 403 | John Ramirez | LEC | |
25361 (1200) | W | 11:00am-12:50pm | CL 302 | LAB | ||
28878 (1200) | W | 1:00pm-2:50pm | IS 411 | LAB | ||
25375 (1200) | W | 5:00pm-6:50pm | IS 411 | LAB | ||
25365 (1300) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 405 | TBD | LEC | |
25370 (1300) | Tu | 11:00am-12:50pm | IS 305 | LAB | ||
25372 (1300) | Tu | 2:00pm-3:50pm | IS 501 | LAB | ||
25376 (1400) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 403 | John Ramirez | LEC | |
25377 (1400) | W | 9:00am-10:50am | IS 411 | LAB | ||
28879 (1400) | W | 11:00am-12:50pm | IS 411 | LAB | ||
25378 (1400) | W | 3:00pm-4:50pm | IS 411 | LAB |
CMPINF 1201 DIGITAL NARRATIVE AND INTERACTIVE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30158 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 501 | Dmitriy Babichenko Christopher Maverick | LEC |
CMPINF 1205 COMPARATIVE DIGITAL PRIVACIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25066 (1000) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 405 | Song Shi | LEC |
CMPINF 1207 Writing Machines
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31671 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | WWPH 4625 | Matthew Burton Annette Vee | LEC |
CMPINF 2100 DATA-CENTRIC COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25067 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Joseph Yurko | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11118 (1050) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 207 | Timothy Hoffman | LEC | |
20632 (1050) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5502 | REC | ||
29606 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | CL 337 | REC | ||
25353 (1061) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 404 | Michael Devine | LEC | |
25465 (1061) | F | 10:00am-10:50am | IS 501 | REC | ||
25466 (1061) | F | 12:00pm-12:50pm | MERVS 118D | REC | ||
10588 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | LAWRN 107 | Donald Bonidie | LEC | |
28528 (1100) | F | 9:00am-9:50am | IS 411 | REC | ||
11198 (1100) | F | 11:00am-11:50am | IS 405 | REC | ||
16184 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 411 | REC | ||
15260 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Michael Devine | LEC | |
16842 (1200) | F | 9:00am-9:50am | IS 406 | REC | ||
28527 (1200) | F | 11:00am-11:50am | LANGY A214 | REC | ||
10815 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | CL 349 | REC | ||
20631 (1250) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Timothy Hoffman | LEC | |
10589 (1250) | F | 9:00am-9:50am | IS 405 | REC | ||
20633 (1250) | F | 12:00pm-12:50pm | CL 363 | REC | ||
21178 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Patrick Skeba | LEC | |
28538 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | REC | ||
21181 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
21183 (1300) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5313 | REC |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31772 (1000) | MW | 9:30am-10:45am | IS 403 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
29267 (1000) | F | 3:00pm-4:50pm | IS 404 | LAB | ||
29774 (1000) | F | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
29268 (1010) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5129 | Peter DeNardis | LEC | |
29270 (1010) | F | 9:00am-10:50am | IS 403 | LAB | ||
29271 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5313 | LAB | ||
29265 (1035) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5129 | Olena Sherbinin | LEC | |
27141 (1035) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 501 | LAB | ||
25511 (1035) | F | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5502 | LAB |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29280 (1005) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 405 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
29282 (1005) | F | 9:00am-10:50am | SENSQ 5129 | LAB | ||
27143 (1005) | F | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
29275 (1010) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5502 | Olena Sherbinin | LEC | |
29278 (1010) | Th | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
29775 (1010) | Th | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
29277 (1010) | Th | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | LAB |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11070 (1060) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5505 | Peter DeNardis | LEC |
CS 0155 DATA WITCHCRAFT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28864 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC | |
28865 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | REC | ||
28866 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | REC |
CS 0207 JAVA FOR INTERMEDIATE PROGRAMMERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30888 (1100) | M | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | John Ramirez | LEC | |
30889 (1100) | F | 10:00am-10:50am | VICTO 114 | REC |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16446 (1090) | MW | 4:30pm-5:45pm | CL 332 | Donald Bonidie | LEC | |
25467 (1090) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
20533 (1090) | Th | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 5313 | REC | ||
16447 (1090) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 406 | REC | ||
30872 (1150) | MW | 3:00pm-4:15pm | LAWRN 207 | TBD | LEC | |
30873 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 130 | REC | ||
30874 (1150) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | REC | ||
22429 (1230) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
10933 (1230) | F | 9:00am-9:50am | CL 116 | REC | ||
25396 (1230) | F | 11:00am-11:50am | CL 337 | REC | ||
22430 (1230) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 406 | REC | ||
22840 (1245) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | IS 403 | William Garrison | LEC | |
25468 (1245) | F | 10:00am-10:50am | LAWRN 106 | REC | ||
22841 (1245) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 406 | REC | ||
25883 (1245) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 411 | REC | ||
27144 (1250) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
27146 (1250) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
27145 (1250) | Th | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 5505 | REC | ||
27147 (1250) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 406 | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18937 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | LAWRN 104 | Marina Barsky | LEC | |
19237 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5502 | REC | ||
18938 (1100) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 411 | REC | ||
25469 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
10122 (1200) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 403 | Sherif Khattab | LEC | |
25387 (1200) | F | 10:00am-10:50am | LAWRN 105 | REC | ||
10654 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | CL 142 | REC | ||
21186 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 501 | REC | ||
22226 (1240) | MW | 4:30pm-5:45pm | CL G24 | TBD | LEC | |
11199 (1240) | Th | 3:00pm-3:50pm | IS 411 | REC | ||
25388 (1240) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
21185 (1240) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
25386 (1240) | Th | 6:00pm-6:50pm | IS 411 | REC | ||
22228 (1240) | F | 11:00am-11:50am | IS 406 | REC | ||
22227 (1240) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | REC | ||
30876 (1400) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | REC | ||
30404 (1400) | Th | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5502 | Stephen Ellis | LEC | |
30405 (1400) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | REC | ||
30406 (1400) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23551 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
23552 (1070) | F | 10:00am-10:50am | IS 406 | REC | ||
25384 (1070) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | REC | ||
23553 (1070) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 411 | REC | ||
23548 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
23549 (1200) | F | 9:00am-9:50am | IS 305 | REC | ||
23550 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 404 | REC | ||
27161 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 305 | REC | ||
23545 (1215) | MW | 3:00pm-4:15pm | THAW 11 | TBD | LEC | |
23546 (1215) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | REC | ||
25385 (1215) | F | 11:00am-11:50am | IS 305 | REC | ||
23547 (1215) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 406 | REC | ||
30877 (1400) | MW | 1:00pm-2:15pm | WWPH 5401 | TBD | LEC | |
30878 (1400) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
30879 (1400) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16529 (1110) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
16530 (1110) | F | 9:00am-9:50am | IS 404 | REC | ||
16722 (1110) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 501 | REC | ||
25382 (1110) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 405 | REC | ||
20817 (1135) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | CL G8 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
25379 (1135) | F | 10:00am-10:50am | IS 305 | REC | ||
20819 (1135) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 404 | REC | ||
20818 (1135) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
23129 (1150) | MW | 3:00pm-4:15pm | LAWRN 209 | Jarrett Billingsley | LEC | |
23131 (1150) | F | 11:00am-11:50am | IS 501 | REC | ||
23130 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 116 | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19355 (1020) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5505 | Patricia Quirin | LEC | |
23143 (1090) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC | |
29773 (1300) | MW | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 6110 | Patricia Quirin | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11119 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
25526 (1060) | F | 9:00am-9:50am | IS 501 | REC | ||
19903 (1060) | F | 11:00am-11:50am | IS 403 | REC | ||
27148 (1065) | TuTh | 9:30am-10:45am | PUBHL A719 | Sherif Khattab | LEC | |
27149 (1065) | F | 10:00am-10:50am | IS 405 | REC | ||
27157 (1065) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 405 | REC | ||
20985 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | REC | ||
10945 (1150) | MW | 4:30pm-5:45pm | LAWRN 104 | Sherif Khattab | LEC | |
10946 (1150) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
25383 (1150) | Th | 11:00am-11:50am | IS 305 | REC | ||
25527 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 405 | REC | ||
19394 (1200) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | Nicholas Farnan | LEC | |
25470 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5313 | REC | ||
30886 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 403 | REC | ||
19395 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10832 (1070) | MW | 11:00am-12:15pm | PUBHL A719 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
21231 (1200) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 403 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
23406 (1210) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 404 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1503 MATHEMATICAL FOUNDATIONS OF MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30880 (1200) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 209 | Marina Barsky | LEC | |
30881 (1200) | F | 10:00am-10:50am | IS 404 | REC | ||
30882 (1200) | F | 11:00am-11:50am | PUBHL A522 | REC | ||
30883 (1250) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 404 | Marina Barsky | LEC | |
30884 (1250) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30885 (1250) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 142 | REC |
CS 1510 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10123 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
19238 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22237 (1050) | MW | 6:00pm-7:15pm | WEB | Paulo Ferreira | LEC | |
22239 (1050) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | REC | ||
22238 (1050) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
16719 (1100) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | WEB | Paulo Ferreira | LEC | |
16720 (1100) | F | 10:00am-10:50am | IS 411 | REC | ||
16721 (1100) | F | 2:00pm-2:50pm | WWPH 5405 | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11050 (1070) | MW | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 6110 | Nadine v. F. u. Ludwigsdorff | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10699 (1040) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | Jonathan Misurda | LEC | |
10965 (1040) | F | 11:00am-11:50am | IS 404 | REC | ||
10966 (1040) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 404 | REC | ||
19883 (1080) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | Jonathan Misurda | LEC | |
19884 (1080) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 405 | REC | ||
19885 (1080) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
23072 (1095) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 403 | Jonathan Misurda | LEC | |
23074 (1095) | F | 12:00pm-12:50pm | CL 221 | REC | ||
23073 (1095) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 403 | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15105 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Brian Nixon | LEC | |
15108 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
15109 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | REC |
CS 1566 INTRODUCTION COMPUTER GRAPHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22179 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
26774 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | REC | ||
26775 (1100) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | REC |
CS 1622 INTRODUCTION TO COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30887 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 404 | Youtao Zhang | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23134 (1080) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 305 | Wonsun Ahn | LEC | |
20634 (1270) | MW | 9:30am-10:45am | IS 405 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1635 INTERFACE DESIGN METHODOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27611 (1010) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 403 | Jacob Biehl | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15536 (1050) | F | 12:00pm-1:50pm | IS 403 | PRA |
CS 1651 ADVANCED SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30895 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 205 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC |
CS 1653 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21230 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | William Garrison | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27226 (1130) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Xiaowei Jia | LEC | |
25471 (1130) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
27422 (1130) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30201 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 305 | Xiaowei Jia | LEC | |
30202 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30203 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | REC |
CS 1660 INTRODUCTION TO CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30157 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5129 | Dan Mahoney | LEC |
CS 1666 PRINCIPLES OF COMPUTER GAME DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22906 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | IS 404 | Nicholas Farnan | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28466 (1100) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 106 | Patrick Skeba | LEC | |
28443 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
28442 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | REC |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10404 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | INT | |
27150 (1015) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | INT |
CS 1901 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28510 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | INT |
CS 1906 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22438 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez Emily Bennett | IND |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10754 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | DIR | |
27151 (1015) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | DIR |
CS 1951 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28509 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20067 (1200) | F | 12:00pm-1:50pm | IS 403 | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10405 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
15371 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15372 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
15373 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
15374 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
15375 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
15376 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
15377 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
15378 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
15379 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
15380 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
15381 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
15382 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
15383 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
16477 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | THE | |
23390 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
23391 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
23393 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 2001 RESEARCH TOPICS/COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10900 (1040) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Jacob Biehl | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19762 (1060) | F | 2:00pm-3:30pm | SENSQ 5317 | Jacob Biehl | CLQ |
CS 2012 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15134 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
19239 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 2035 INTERFACE DESIGN METHODOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30897 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 403 | Jacob Biehl | LEC |
CS 2051 ADVANCED SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30896 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 205 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC |
CS 2053 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22316 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | William Garrison | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15106 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Brian Nixon | LEC | |
15107 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
15593 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23271 (1050) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Xiaowei Jia | LEC | |
25472 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
30894 (1100) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 6516 | Xiaowei Jia | LEC | |
27423 (1100) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30204 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 305 | Xiaowei Jia | LEC | |
30238 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30239 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | REC |
CS 2060 INTRODUCTION TO CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30898 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5129 | Dan Mahoney | LEC |
CS 2075 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29814 (1100) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 106 | Patrick Skeba | LEC | |
29815 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
29816 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | REC |
CS 2210 COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25474 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Youtao Zhang | LEC |
CS 2520 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25475 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 404 | Longfei Shangguan | LEC |
CS 2637 FOUNDATIONS OF HUMAN-COMPUTER INTERACTION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27631 (1010) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Aakash Gautam | LEC |
CS 2710 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15121 (1050) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | TBD | LEC |
CS 2731 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29255 (1210) | MW | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5313 | Michael Yoder | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25476 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT | |
10655 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
15384 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | INT | |
15385 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | INT | |
15386 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
15387 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
15388 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
15389 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | INT | |
15390 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
15391 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
15392 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | INT | |
15393 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | INT | |
15394 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
15395 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
15396 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
15397 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
15398 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | INT | |
16483 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
23381 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
23384 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
23386 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | INT | |
26058 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT |
CS 2905 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30457 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl Emily Bennett | IND |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25434 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
10752 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15399 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
15400 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
15401 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15402 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
15403 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
15404 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
15405 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
15406 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15407 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | DIR | |
15408 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
15409 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
15410 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
15411 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15412 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
15413 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
16478 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
23370 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
23371 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
23372 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
26057 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25477 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
10406 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Aakash Gautam | IND | |
15414 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
15415 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
15416 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
15417 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
15418 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
15419 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | IND | |
15420 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
15421 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15422 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | IND | |
15423 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | IND | |
15424 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
15425 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
15426 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15427 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
15428 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | IND | |
16474 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
23367 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
23368 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
23369 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | IND | |
26056 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25478 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
10407 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15429 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
15430 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
15431 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15432 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
15433 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
15434 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | THE | |
15435 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
15436 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15437 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | THE | |
15438 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | THE | |
15439 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
15440 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
15441 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15442 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
15443 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | |
16479 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
23396 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
23397 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
23398 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | |
26060 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE |
CS 3550 ADV TOPICS IN MANAGEMENT OF DATA
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30893 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Alexandros Labrinidis | LEC |
CS 3551 ADV TOPICS IN DISTBD INFOR SYS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30891 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6516 | Amy Babay | LEC |
CS 3750 ADV TOPICS IN MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30892 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Xiaowei Jia | SEM |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25479 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
10753 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15444 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
15445 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
15446 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
15447 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
15448 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
15449 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
15450 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
15451 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
15452 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | DIR | |
15453 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
15454 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
15455 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
15456 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
15457 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
15458 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
16480 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
23399 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
23400 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
23401 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
26059 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13440 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13439 (1060) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | TBD | LEC |
INFSCI 0013 COMPUTER METHODS IN HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31718 (1000) | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
INFSCI 0201 INTERMEDIATE PROGRAMMING WITH PYTHON
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29258 (1200) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | TBD | LEC | |
30627 (1200) | W | 11:00am-12:15pm | IS 406 | LAB |
INFSCI 0310 COMPUTATION IN INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25218 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 404 | David Tipper | LEC |
INFSCI 0410 HUMAN-CENTERED SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25204 (1000) | Th | 3:00pm-5:30pm | SENSQ 5313 | Na Du | LEC | |
29928 (1010) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | TBD | LEC |
INFSCI 0510 DATA ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25217 (1000) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 305 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 0610 NETWORKS AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25214 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 404 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 0702 INTRODUCTION TO COMPUTATIONAL SOCIAL SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29041 (1075) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 501 | TBD | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22900 (1010) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Joanna Sutton | LEC |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22433 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim Emily Bennett | IND |
INFSCI 1400 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25199 (1000) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | Leona Mitchell | LEC | |
25200 (1001) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1420 USER-CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25220 (1000) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Josh Sager | LEC |
INFSCI 1430 USER EXPERIENCE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25201 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1440 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30870 (1200) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 406 | TBD | LEC |
INFSCI 1450 GAME DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25216 (1000) | M | 12:00pm-2:30pm | IS 411 | Victoria Grieve | LEC |
INFSCI 1500 DATABASE MANAGEMENT CONCEPTS AND APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25202 (1000) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | TBD | LEC |
INFSCI 1530 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27169 (1000) | Tu | 12:00pm-2:30pm | SENSQ 5313 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 1600 SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25219 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 1699 SPECIAL TOPICS: NETWORKS AND SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29929 (1010) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Sandra Brandon | LEC | |||
Description | ENTRPRSE ARCH CLOUD SLTNS |
INFSCI 1700 DATA-DRIVEN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25203 (1000) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 405 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1710 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28021 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | DIR |
INFSCI 1720 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26712 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | INT |
INFSCI 1730 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26120 (1005) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
26003 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | IND | |
26018 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | |
26019 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
26020 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
26021 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26105 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND | |
28093 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND |
INFSCI 1740 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25198 (1000) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 406 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2020 MATHEMATICAL FOUNDATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29259 (1210) | W | 12:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2125 NETWORK SCIENCE & ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24049 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 305 | Morgan Frank | LEC |
INFSCI 2140 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20690 (1010) | W | 12:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13452 (1070) | M | 3:00pm-5:50pm | SENSQ 5502 | James Joshi | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27170 (1000) | Tu | 12:00pm-2:30pm | SENSQ 5313 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 2165 ADVANCED TOPICS IN DATA MINING: SOCIAL & HETEROGENEOUS GRAPH MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29772 (1200) | Tu | 9:00am-11:50am | IS 406 | Yuru Lin | LEC |
INFSCI 2170 CRYPTOGRAPHY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30869 (1200) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 501 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22312 (1015) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 522 | Bill Price | LEC | |
22310 (1020) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 522 | Bill Price | LEC | |
22311 (1150) | MW | 8:00am-9:15am | IS 501 | Bill Price Ece Ulus | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22417 (1200) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Charles Lewis | LEC | |
27171 (1215) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | Na Du | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29260 (1210) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 405 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2415 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22842 (1010) | Th | 11:00am-1:50pm | IS 405 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29261 (1220) | W | 9:00am-11:50am | SENSQ 5129 | Rosta Farzan | LEC |
INFSCI 2470 INTERACTIVE SYSTEM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29262 (1210) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Peter Brusilovsky | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13453 (1020) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2560 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27173 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Alawya Alawami | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30871 (1200) | W | 11:00am-1:50pm | IS 405 | Pengfei Zhou | LEC | |
20691 (1250) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23120 (1050) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | TBD | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13438 (1070) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19323 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | IND | |
19324 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
19325 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
19326 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19327 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
19328 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
19329 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
28026 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
20438 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND |
INFSCI 2935 SPECIAL TOPICS: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27174 (1015) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Charles Lewis | LEC | |||
Description | HumanRobot Interaction |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19330 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
28243 (1005) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | |
19331 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
19332 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
19333 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
19334 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
19335 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
19336 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
19337 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
19338 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
19339 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
19340 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
19341 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
19342 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
21155 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
30564 (1500) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | IND |
INFSCI 2955 SPECIAL TOPICS: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28244 (1000) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 406 | Brandon Hedges | LEC | |||
Description | Immersive Media Applications |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15489 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
15490 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | |
15491 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
15492 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
15493 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
15494 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
15495 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
15496 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15497 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
18842 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
18843 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
18844 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
21079 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
22827 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | IND | |
28511 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | IND | |
30490 (1310) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Pengfei Zhou | IND | |
30508 (1400) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Angela Stewart | IND | |
30565 (1500) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | IND | |
30566 (1510) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13454 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett Paul Munro | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22432 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro Emily Bennett | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13481 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
13482 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
13483 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | DIR | |
13484 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
13485 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
13486 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
19343 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
19344 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
19345 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
19346 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR | |
30556 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | DIR |
INFSCI 3005 INTRODUCTION TO THE DOCTORAL PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19158 (1140) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 522 | Balaji Palanisamy | SEM |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20542 (1010) | W | 9:00am-11:50am | IS 522 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26065 (1210) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | James Joshi | SEM |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13497 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
13498 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
13499 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
13500 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
13501 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
13502 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
13503 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
13504 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
13505 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
13506 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
13507 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
13508 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
13509 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
13510 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
16489 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
16616 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
18976 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
30509 (1400) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
30510 (1401) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
30511 (1402) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
30512 (1403) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
30516 (1405) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | THE | |
30517 (1410) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | THE | |
30518 (1415) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Angela Stewart | THE | |
30519 (1420) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Pengfei Zhou | THE | |
30520 (1425) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10303 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
19789 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
19790 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
19791 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19792 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
19793 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
19794 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19795 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
19796 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
19797 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
19798 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19799 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19800 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
19801 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
19802 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
19803 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19804 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
19805 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
19806 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19807 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2016 FOUNDATIONS OF BIOMEDICAL INFORMATICS 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28288 (1000) | TuTh | 9:00am-10:25am | BAUM 407A | Toni Porterfield Richard Boyce | LEC |
ISSP 2020 TOPICS IN INTELLIGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11065 (1070) | F | 12:30pm-1:30pm | IS 522 | Peter Brusilovsky | LEC |
ISSP 2130 INFORMATION STORAGE & RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23892 (1010) | W | 12:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | Daqing He | LEC |
ISSP 2160 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15122 (1060) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | TBD | LEC |
ISSP 2221 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23893 (1200) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Charles Lewis | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10661 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
19864 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
19865 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
19866 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yanshan Wang | INT | |
19867 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | INT | |
19868 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
19869 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
19870 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
19871 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
19872 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | INT | |
19873 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
19874 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
19875 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
19876 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
19877 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
19878 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
19881 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
19879 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
19880 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | INT | |
19882 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10304 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10602 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
19843 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
19844 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
19845 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
19846 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
19847 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
19848 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
19849 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
19850 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | DIR | |
19851 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
19852 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
19853 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
19854 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
19855 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
19856 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
19857 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
19858 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | DIR | |
19859 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
19860 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10305 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
19809 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
19810 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
19811 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
19812 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Pradeep Reddy Ramana | IND | |
19813 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | |
19814 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
19815 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yanshan Wang | IND | |
19816 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
19817 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND | |
19818 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
19819 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
19820 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
19821 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
19822 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
19823 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | IND | |
19824 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
19825 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | IND | |
19826 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmad Pahlavan Tafti | IND | |
19827 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Pradeep Reddy Ramana | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10306 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
19828 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
19829 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
19830 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Richard Boyce | THE | |
19831 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
19832 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
19833 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dana Tudorascu | THE | |
19834 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | THE | |
19835 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
19836 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
19837 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19838 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | THE | |
19839 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
19840 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
19841 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
19842 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Richard Boyce | THE | |
19861 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
19862 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
19863 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE |
LIS 2020 LIFECYCLES OF DATA AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23348 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC | |
23349 (1020) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Song Shi | LEC |
LIS 2021 IDENTIFYING INFORMATION NEEDS OF KNOWLEDGE ORGANIZATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23347 (1010) | Th | 9:00am-11:50am | IS 411 | Matthew Burton | LEC |
LIS 2024 DESIGN METHODS FOR INFORMATION PROFESSIONALS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30225 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2188 OPEN GOVERNMENT DATA AND INFORMATION: CONCEPTS, STANDARDS, AND IMPACT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26017 (1010) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Eleanor Mattern | LEC | |
27663 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC |
LIS 2194 INFORMATION ETHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27681 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2220 ARCHIVES AND RECORDS MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23343 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Chelsea Gunn | LEC | |
23342 (1020) | W | 3:00pm-5:50pm | IS 406 | Chelsea Gunn | LEC |
LIS 2322 RESOURCES AND SERVICES FOR CHILDREN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22761 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2332 RESOURCES AND SERVICES FOR ADULTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23346 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC | |
23351 (1020) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2585 HEALTH CONSUMER RESOURCES AND SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30890 (1100) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 522 | Kuo-Ting Huang | LEC |
LIS 2671 DIGITAL HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29263 (1230) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Frances Corry | LEC |
LIS 2700 MANAGING AND LEADING INFORMATION SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27497 (1210) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Kip Currier | LEC | |
29358 (1400) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2771 ACADEMIC LIBRARIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19371 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
23350 (1060) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2774 SCHOOL LIBRARY MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23345 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2850 INFORMATION PROFESSIONALS ROLE IN TEACHING AND LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23344 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25015 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
25016 (1001) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
13436 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
13487 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
13488 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
13489 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
13490 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Frances Corry | IND | |
13491 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
21212 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
27499 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND | |
30422 (1400) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Aakash Gautam | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25017 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Aakash Gautam Rebecca Morris | IND | |
13437 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
13492 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
13493 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
13494 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
13495 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Frances Corry | IND | |
13496 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
21213 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
27498 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
27501 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22839 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13449 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 3000 INTRODUCTION TO DOCTORAL STUDIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25779 (1000) | W | 9:00am-11:50am | IS 828 | Mary Kay Biagini | SEM |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13442 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
13459 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Frances Corry | IND | |
13460 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
13461 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
13462 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
19320 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Aakash Gautam | IND | |
26767 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND | |
27505 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13441 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
13463 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Frances Corry | IND | |
13464 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
13465 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Aakash Gautam | IND | |
13466 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
19321 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
27494 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND | |
27502 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13448 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
13467 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | PRA | |
13468 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
13469 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | PRA | |
13470 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA | |
19369 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | PRA | |
27491 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | PRA | |
27492 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | PRA | |
27495 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | PRA | |
27496 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | PRA | |
30423 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Frances Corry | PRA | |
30424 (1305) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Aakash Gautam | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13447 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
13471 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | THE | |
13472 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
13473 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Frances Corry | THE | |
13474 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
19322 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
19370 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Aakash Gautam | THE | |
27503 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | THE |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14767 (1070) | F | 12:00pm-2:50pm | IS 305 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2120 NETWORK PERFORMANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16156 (1060) | M | 11:00am-1:50pm | IS 406 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19455 (1060) | W | 9:00am-11:50am | SENSQ 6110 | Amy Babay | LEC | |
27172 (1070) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | Kaushik Seshadreesan | LEC |
TELCOM 2321 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26136 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 404 | Longfei Shangguan | LEC |
TELCOM 2810 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13450 (1070) | M | 3:00pm-5:50pm | SENSQ 5502 | James Joshi | LEC |
TELCOM 2821 NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21398 (1280) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 828 | Ahmed Ibrahim | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13433 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
13475 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13446 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14149 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
24770 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13445 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14150 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13444 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
14151 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13443 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
14152 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13477 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14153 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13478 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
13479 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
13480 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14154 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13451 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
13476 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
21158 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13434 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro Emily Bennett | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13435 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
13455 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
13456 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
13457 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
13458 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
14155 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22431 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro Emily Bennett | IND |